Istorie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Istorie
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» rez isto jud 2014
Expoziţia  Un muzeu de altădată.  O selecţie din colecţia Muzeului de relicve din Arad EmptySam Mar 08, 2014 8:31 am Scris de Admin

» Oli isto locala 2014
Expoziţia  Un muzeu de altădată.  O selecţie din colecţia Muzeului de relicve din Arad EmptyMar Ian 28, 2014 8:41 am Scris de dana29

» Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie
Expoziţia  Un muzeu de altădată.  O selecţie din colecţia Muzeului de relicve din Arad EmptyMar Ian 14, 2014 10:34 am Scris de ada.stoenescu

» Concursuri diverse
Expoziţia  Un muzeu de altădată.  O selecţie din colecţia Muzeului de relicve din Arad EmptyDum Mai 12, 2013 4:28 am Scris de george_necsa

» Oli isto faza jud 2013
Expoziţia  Un muzeu de altădată.  O selecţie din colecţia Muzeului de relicve din Arad EmptyMier Apr 10, 2013 1:51 pm Scris de george_necsa

» Olimpiada locala si judeteana
Expoziţia  Un muzeu de altădată.  O selecţie din colecţia Muzeului de relicve din Arad EmptyDum Ian 20, 2013 11:36 am Scris de dana29

» SUNT OBIECT DE MUZEU, CAUT VIZITATOR! ...LA ARAD
Expoziţia  Un muzeu de altădată.  O selecţie din colecţia Muzeului de relicve din Arad EmptyJoi Sept 27, 2012 7:01 am Scris de ada.stoenescu

» Va invitam sa vizitati si magazinul de suveniruri deschis la Complexul Muzeal Arad
Expoziţia  Un muzeu de altădată.  O selecţie din colecţia Muzeului de relicve din Arad EmptyMar Sept 25, 2012 2:36 am Scris de ada.stoenescu

» Anunt important pentru cadrele didactice
Expoziţia  Un muzeu de altădată.  O selecţie din colecţia Muzeului de relicve din Arad EmptyMar Sept 25, 2012 2:03 am Scris de ada.stoenescu

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 25, Sam Mar 19, 2011 12:12 pm
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Expoziţia Un muzeu de altădată. O selecţie din colecţia Muzeului de relicve din Arad

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

ada.stoenescu

ada.stoenescu

Sala Clio – str. Horea 10
Vernisaj: miercuri, 5 octombrie 2011, ora 17.00
Curator – dr. Felicia-Aneta Oarcea

Program de vizitare: 05-23 octombrie
Marti-Duminica:orele 9.00-17.00; Luni - inchis
INTRAREA ESTE GRATUITA!


Invitam scolile din Arad (in special cele cu predare in limba maghiara) sa viziteze expozitia ce aduce in fata publicului bunuri de patrimoniu din colectia Muzeul de relicve a Complexului Muzeal Arad, colectie ce a stat la baza infiintarii muzeului aradean in anul 1893.


Evenimentul cultural, organizat la Arad, reprezintă unul dintre obiectivele proiectului HURO/0901/237, ce are drept scop prezentarea Colecţiei Muzeul de relicve Arad prin expoziţii şi publicaţii.

Expoziţia reuneşte atât documente ale revoluţiei paşoptiste din părţile Aradului, cât şi scene din bătăliile decisive ale anilor revoluţionari 1848-49: cucerirea cetăţii Aradului, capitularea armatei revoluţionare maghiare la Şiria şi aspecte din perioada post-revoluţionară în Arad. Materialul documentar este completat de bunurile de patrimoniu etalate în cadrul expoziţiei: arme albe şi de foc, echipament militar şi alte piese ce refac atmosfera perioadei paşoptiste în Arad. Un loc aparte în expoziţie îl ocupă segmentul dedicat evenimentelor la Şiria unde s-a consumat revoluţia maghiară în august 1849, momentul fiind prezentat prin intermediul filmului documentar dedicat familiei Bohus din Şiria.

Proiectul se derulează în perioada 1 martie 2011 – 29 februarie 2012 şi face parte din colaborarea strategică dintre Comitetele teritoriale ale judeţelor Arad şi Csongrad şi a obţinut finanţarea din partea Fondului European de Dezvoltare Regională prin Programul de Cooperare Transfrontalieră Ungaria – România 2007 – 2013. El constituie continuarea proiectului ”Conservarea şi digitalizarea Colecţiei de Relicve a Muzeului Arad” (HURO/0801/029 _ AREMU), implementat în cursul anului 2010.



Ultima editare efectuata de catre ada.stoenescu in Mier Oct 05, 2011 5:49 pm, editata de 1 ori (Motiv : Invitam scolile din Arad (in special cele cu predare in limba maghiara) sa viziteze expozitia ce aduce in fata publicului bunuri de patrimoniu din colectia Muzeul de relicve a CMA, colectie care a stat la baza infiintarii muzeului aradean in anul 1893.)

http://www.museumarad.ro

george_necsa

george_necsa
Admin

Sper să se bucure de succes expoziţia.

ada.stoenescu

ada.stoenescu

Multimesc pentru sprijin.
Sper ca forumul sa fie accesat de tot mai multi profesori si elevi din Arad si nu numai!!!!

Va voi tine la curent cu evenimentele muzeului, indeosebi cele ce de interes pentru prescolari si elevi.

http://www.museumarad.ro

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum