Istorie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Istorie
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» rez isto jud 2014
Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie EmptySam Mar 08, 2014 8:31 am Scris de Admin

» Oli isto locala 2014
Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie EmptyMar Ian 28, 2014 8:41 am Scris de dana29

» Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie
Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie EmptyMar Ian 14, 2014 10:34 am Scris de ada.stoenescu

» Concursuri diverse
Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie EmptyDum Mai 12, 2013 4:28 am Scris de george_necsa

» Oli isto faza jud 2013
Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie EmptyMier Apr 10, 2013 1:51 pm Scris de george_necsa

» Olimpiada locala si judeteana
Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie EmptyDum Ian 20, 2013 11:36 am Scris de dana29

» SUNT OBIECT DE MUZEU, CAUT VIZITATOR! ...LA ARAD
Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie EmptyJoi Sept 27, 2012 7:01 am Scris de ada.stoenescu

» Va invitam sa vizitati si magazinul de suveniruri deschis la Complexul Muzeal Arad
Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie EmptyMar Sept 25, 2012 2:36 am Scris de ada.stoenescu

» Anunt important pentru cadrele didactice
Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie EmptyMar Sept 25, 2012 2:03 am Scris de ada.stoenescu

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 25, Sam Mar 19, 2011 12:12 pm
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

ada.stoenescu

ada.stoenescu

Miercuri, 22 ianuarie-Vineri, 24 ianuarie 2014
Program: 09.15 – 14.00
Acces liber pentru grupurile școlare în expoziția Arheologie-Istorie

Cu prilejul împlinirii a 155 de ani de la Unirea Principatelor Române (24 ianuarie 1859), Complexul Muzeal Arad invită preșcolarii și elevii să sărbătorească acest eveniment la muzeu.
Departamentul de PR și educație a muzeului arădean propune școlilor vizitele ghidate și următoarele ateliere, concepute pentru preșcolari, clasele IV-VII, clasele VIII-XII :

1. Atelierul pentru preșcolari (grupa mare)
Activitatea stârneşte curiozitatea preșcolarilor faţă de obiectele din muzeu. Activitate interactivă, de tipul ”cu mâinile pe obiecte”, cu atelier de creație pentru copii.
Materiale necesare : creioane colorate (roșu, galben, albastru), foarfece, capsator.
Cadrele didactice sunt rugate să înscrie un număr de maxim 25 preșcolari (1 grupă) la atelier.
Durata unui atelier : 45 minute

2. Atelierul pentru clasele I-V
Activitate interactivă, de tipul ”cu mâinile pe obiecte”, cu atelier de creație pentru copii.
Materiale necesare : creioane colorate, foarfece, lipici, hartie creponată (roșu, galben, albastru).
Cadrele didactice sunt rugate să înscrie un număr de maxim 25 elevi (1 clasă) la atelier.
Durata unui atelier : 45 minute

3. Prezentare colecției muzeului arădean. Obiecte din patrimoniul muzeului, legate de domnia lui Alexandru I. Cuza.
Activitate interactivă, de tipul ”cu mâinile pe obiecte” și prezentare multimedia.
Durata unei prezentări : 45 minute

Dacă optați pentru o vizită gratuită sau unul dintre atelierele de mai sus, Vă rugăm să ne contactați pentru înscrieri în perioada 14-17.01.2014, între orele 09.00-14.00, la tel. 0257.281.847, precizând numele grădiniței/școlii, clasa, numele cadrului didactic coordonator, adresa de contact (telefon si e-mail), data, ora.

13 ianuarie 2014
                     
Stoenescu Adelina,
Departamentul de Relaţii Publice a
   Complexului Muzeal Arad

http://www.museumarad.ro

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum