Istorie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Istorie
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» rez isto jud 2014
Expozitie de etnografie CULTURA TRADITIONALA MAGHIARA. Arad, 06-26 octombrie 2010. Muzeul de arta Arad EmptySam Mar 08, 2014 8:31 am Scris de Admin

» Oli isto locala 2014
Expozitie de etnografie CULTURA TRADITIONALA MAGHIARA. Arad, 06-26 octombrie 2010. Muzeul de arta Arad EmptyMar Ian 28, 2014 8:41 am Scris de dana29

» Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie
Expozitie de etnografie CULTURA TRADITIONALA MAGHIARA. Arad, 06-26 octombrie 2010. Muzeul de arta Arad EmptyMar Ian 14, 2014 10:34 am Scris de ada.stoenescu

» Concursuri diverse
Expozitie de etnografie CULTURA TRADITIONALA MAGHIARA. Arad, 06-26 octombrie 2010. Muzeul de arta Arad EmptyDum Mai 12, 2013 4:28 am Scris de george_necsa

» Oli isto faza jud 2013
Expozitie de etnografie CULTURA TRADITIONALA MAGHIARA. Arad, 06-26 octombrie 2010. Muzeul de arta Arad EmptyMier Apr 10, 2013 1:51 pm Scris de george_necsa

» Olimpiada locala si judeteana
Expozitie de etnografie CULTURA TRADITIONALA MAGHIARA. Arad, 06-26 octombrie 2010. Muzeul de arta Arad EmptyDum Ian 20, 2013 11:36 am Scris de dana29

» SUNT OBIECT DE MUZEU, CAUT VIZITATOR! ...LA ARAD
Expozitie de etnografie CULTURA TRADITIONALA MAGHIARA. Arad, 06-26 octombrie 2010. Muzeul de arta Arad EmptyJoi Sept 27, 2012 7:01 am Scris de ada.stoenescu

» Va invitam sa vizitati si magazinul de suveniruri deschis la Complexul Muzeal Arad
Expozitie de etnografie CULTURA TRADITIONALA MAGHIARA. Arad, 06-26 octombrie 2010. Muzeul de arta Arad EmptyMar Sept 25, 2012 2:36 am Scris de ada.stoenescu

» Anunt important pentru cadrele didactice
Expozitie de etnografie CULTURA TRADITIONALA MAGHIARA. Arad, 06-26 octombrie 2010. Muzeul de arta Arad EmptyMar Sept 25, 2012 2:03 am Scris de ada.stoenescu

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 25, Sam Mar 19, 2011 12:12 pm
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Expozitie de etnografie CULTURA TRADITIONALA MAGHIARA. Arad, 06-26 octombrie 2010. Muzeul de arta Arad

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

ada.stoenescu

ada.stoenescu

Muzeul de Artă Arad (str. Gh. Popa 2-4, et II)
06 – 26 octombrie 2010
Vernisaj: miercuri, 06 octombrie 2010, ora 13.00
Program: Marţi – Duminică: ora 09.00 -17.00; Luni – închis


Complexul Muzeal Arad organizează expoziţia etnografică „Cultură tradiţională maghiară” la Muzeul de Artă Arad, expoziţie deschisă în perioada 06-26 octombrie 2010 (Marţi – Duminică: ora 09.00 -17.00; Luni – închis).
Vernisajul va avea loc miercuri, 06 octombrie 2010, la ora 13.00, în prezenţa unor meşteri populari contemporani, care menţin vie tradiţia comunităţii maghiare.
Prezintă dr. Elena Rodica Colta, etnolog la Complexul Muzeal Arad, curatorul expozitiei.

Expoziţia valorifică obiecte tradiţionale maghiare: piese de mobilier şi ceramică din colecţia muzeului, unele dintre ele vechi de 150 de ani, datate şi cu diverse inscripţii. O parte din aceste obiecte au împodobit casele ţăranilor maghiari din Adea, Pădureni, Pecica, fiind achiziţionate de muzeu la începutul secolului trecut, de Somogyi Gyula, în ideea înfiinţării unui muzeu etnografic.
Alături de acestea, mai poate fi admirate diferite tipuri de vase ceramice din centre transilvănene, din care muzeul deţine un număr important de piese şi care acum vor fi expuse pentru prima oară.
În cadrul expoziţiei, vor fi expuse şi o parte din broderiile cu motive maghiare realizate de talentatul artizan, Ioan Kelles din Nădlac, invitat de altfel la vernisaj să-şi prezinte propriile creaţii.
Expoziţia „Cultură tradiţională maghiară”, se înscrie în preocupările muzeului de cunoaştere a culturii alterităţii, în cazul acesta a minorităţii maghiare din judeţul Arad. Astfel, timp de un deceniu, Complexul Muzeal Arad a organizat anual simpozionul internaţional dedicat minorităţilor, alături de editarea unei serii de volume ce cuprind studii de antropologie culturală, toate prin strădania etnologului arădean, dr. Elena Rodica Colta.

03 octombrie 2010

Stoenescu Adelina,
Departamentul de Relaţii Publice a
Complexului Muzeal Arad

http://www.museumarad.ro

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum