Istorie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Istorie
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» rez isto jud 2014
UN FILM DOCUMENTAR INEDIT PREZENTAT LA NOAPTEA  MUZEELOR EmptySam Mar 08, 2014 8:31 am Scris de Admin

» Oli isto locala 2014
UN FILM DOCUMENTAR INEDIT PREZENTAT LA NOAPTEA  MUZEELOR EmptyMar Ian 28, 2014 8:41 am Scris de dana29

» Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie
UN FILM DOCUMENTAR INEDIT PREZENTAT LA NOAPTEA  MUZEELOR EmptyMar Ian 14, 2014 10:34 am Scris de ada.stoenescu

» Concursuri diverse
UN FILM DOCUMENTAR INEDIT PREZENTAT LA NOAPTEA  MUZEELOR EmptyDum Mai 12, 2013 4:28 am Scris de george_necsa

» Oli isto faza jud 2013
UN FILM DOCUMENTAR INEDIT PREZENTAT LA NOAPTEA  MUZEELOR EmptyMier Apr 10, 2013 1:51 pm Scris de george_necsa

» Olimpiada locala si judeteana
UN FILM DOCUMENTAR INEDIT PREZENTAT LA NOAPTEA  MUZEELOR EmptyDum Ian 20, 2013 11:36 am Scris de dana29

» SUNT OBIECT DE MUZEU, CAUT VIZITATOR! ...LA ARAD
UN FILM DOCUMENTAR INEDIT PREZENTAT LA NOAPTEA  MUZEELOR EmptyJoi Sept 27, 2012 7:01 am Scris de ada.stoenescu

» Va invitam sa vizitati si magazinul de suveniruri deschis la Complexul Muzeal Arad
UN FILM DOCUMENTAR INEDIT PREZENTAT LA NOAPTEA  MUZEELOR EmptyMar Sept 25, 2012 2:36 am Scris de ada.stoenescu

» Anunt important pentru cadrele didactice
UN FILM DOCUMENTAR INEDIT PREZENTAT LA NOAPTEA  MUZEELOR EmptyMar Sept 25, 2012 2:03 am Scris de ada.stoenescu

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 25, Sam Mar 19, 2011 12:12 pm
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

UN FILM DOCUMENTAR INEDIT PREZENTAT LA NOAPTEA MUZEELOR

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

ada.stoenescu

ada.stoenescu

Sâmbătă, 15 mai 2010
PALATUL CULTURAL (Piaţa George Enescu 1, Arad)
21.00 – 01.00
Acces gratuit

Complexul Muzeal Arad sărbătoreşte şi în acest an Noaptea Muzeelor. Evenimentul va avea loc sâmbătă, 15 mai 2010, când porţile muzeului vor fi deschise publicului până după miezul nopţii. În această noapte arădenii vor putea retrăi atmosfera anilor `70, alături de artiştii Daniel JULEAN şi Nelu PITIC şi să vizioneze ineditul film documentar ARADUL SUB APE, filmat în timpul inundaţiei din anul 1975.

22.00 – ARADUL SUB APE (film documentar şi prezentare multimedia)

Prezintă:
prof. univ. dr. Cornel Pădurean, Universitatea „Aurel Vlaicu“ Arad
Gheorghe Săbău, muzeograf

La împlinirea a patru decenii de la inundaţiile provocate de Mureş în anii `70, arădenii vor avea prilejul să revadă momente din lupta cu apele, fiind invitaţi la proiecţia unui inedit film documentar realizat în anul 1975 de Gheorghe Săbău, muzeograf.
Filmul, prezintă în drama arădenilor în anul 1975, când Mureşul şi-a revărsat apele, din nou, asupra cartierului Micălaca, Cetăţii, cartierului Alfa, fără să afecteze centrul oraşului. Pentru asigurarea împotriva inundaţiilor au fost dislocate şi trupe din Oradea. Chiar preşedintele României de la acea vreme, Nicolae Ceauşescu, a vizitat oraşul Arad, momente de la vizita oficială fiind surprinse pe peliculă.
Documentarul va fi însoţit de o prezentare multimedia despre inundaţiile din anul 1932, care au provocat distrugeri materiale în unele cartiere ale Aradului şi în judeţ: Lipova, Radna, Şoimoş, Nădlac, Pecica, Semlac.
Evenimentul va continua cu un concert de muzică NOSTALGIA `70, artiştii Daniel JULEAN şi Nelu PITIC fiind invitaţi să readucă publicului arădean atmosfera anilor `70.





12 mai 2010
Stoenescu Adelina,
Departamentul de Relaţii Publice a
Complexului Muzeal Arad

http://www.museumarad.ro

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum