Istorie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Istorie
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» rez isto jud 2014
Expoziţia-eveniment  STAMPA JAPONEZĂ DE LA UKIYO-E LA SHIN HANGA EmptySam Mar 08, 2014 8:31 am Scris de Admin

» Oli isto locala 2014
Expoziţia-eveniment  STAMPA JAPONEZĂ DE LA UKIYO-E LA SHIN HANGA EmptyMar Ian 28, 2014 8:41 am Scris de dana29

» Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie
Expoziţia-eveniment  STAMPA JAPONEZĂ DE LA UKIYO-E LA SHIN HANGA EmptyMar Ian 14, 2014 10:34 am Scris de ada.stoenescu

» Concursuri diverse
Expoziţia-eveniment  STAMPA JAPONEZĂ DE LA UKIYO-E LA SHIN HANGA EmptyDum Mai 12, 2013 4:28 am Scris de george_necsa

» Oli isto faza jud 2013
Expoziţia-eveniment  STAMPA JAPONEZĂ DE LA UKIYO-E LA SHIN HANGA EmptyMier Apr 10, 2013 1:51 pm Scris de george_necsa

» Olimpiada locala si judeteana
Expoziţia-eveniment  STAMPA JAPONEZĂ DE LA UKIYO-E LA SHIN HANGA EmptyDum Ian 20, 2013 11:36 am Scris de dana29

» SUNT OBIECT DE MUZEU, CAUT VIZITATOR! ...LA ARAD
Expoziţia-eveniment  STAMPA JAPONEZĂ DE LA UKIYO-E LA SHIN HANGA EmptyJoi Sept 27, 2012 7:01 am Scris de ada.stoenescu

» Va invitam sa vizitati si magazinul de suveniruri deschis la Complexul Muzeal Arad
Expoziţia-eveniment  STAMPA JAPONEZĂ DE LA UKIYO-E LA SHIN HANGA EmptyMar Sept 25, 2012 2:36 am Scris de ada.stoenescu

» Anunt important pentru cadrele didactice
Expoziţia-eveniment  STAMPA JAPONEZĂ DE LA UKIYO-E LA SHIN HANGA EmptyMar Sept 25, 2012 2:03 am Scris de ada.stoenescu

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 25, Sam Mar 19, 2011 12:12 pm
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Expoziţia-eveniment STAMPA JAPONEZĂ DE LA UKIYO-E LA SHIN HANGA

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

ada.stoenescu

ada.stoenescu

Muzeul de Artă Arad/Sala Ovidiu Maitec – (strada Gh. Popa 2-4, et. 2)
4-17 aprilie 2012
Vernisaj: miercuri, 4 aprilie, ora 18.00
Curator: Ioan Colta


Complexul Muzeal Arad Vă invită la vernisajul expoziţie STAMPA JAPONEZĂ DE LA UKIYO-E LA SHIN HANGA, eveniment ce va avea loc miercuri, 4 aprilie, ora 18.00, la Muzeul de artă Arad. Vernisajul va avea loc în prezenţa domnului Adrian Ciceu, proprietarul colecţiei.
Expoziţia va fi deschisă în premieră la Arad, până în data de 17 aprilie a.c., perioadă în care elevii din câteva şcoli arădene vor participa la prezentări şi ateliere, coordonate de curatorul expoziţiei, Ioan Colta.

Selecţia de stampe, suprapusă de titlul generic: „de la ukiyo-e la shin hanga”, oferă publicului o interesantă şi inedită perspectivă asupra evoluţiei gravurii japoneze din ultimele veacuri, care i-au prilejuit o înflorire fără precedent în istoria artei, făcând-o cunoscută în întreaga lume. Lucrările, prezente în expoziţie, fac parte din colecţia de artă orientală a domnului Adrian Ciceu. La baza impresionantei sale colecţii, realizată pe parcursul anilor, stă marea sa pasiune pentru spiritul şi arta Orientului îndepărtat.
În cadrul expoziţiei, deschisă la Muzeul de artă Arad, vor fi expuse 56 de stampe japoneze din perioada Edo (c. 1600 - 1868) şi Meiji (1868-1912), dar şi stampe shin hanga (stampa nouă) din perioada Taisho (1912-1926) şi Showa (1926-1989). Cea mai veche stampă îi aparţine artistului japonez Sadatake Takagi, fiind datată în anul 1734. Tot din perioada Edo vor fi expuse stampe ukiyo-e, ce aparţin lui Hokusai, lui Hiroshige, lui Kuniyoshi sau lui Kunisada –maeştri. Din perioada Meiji vor fi expuse stampe ukiyo-e, ce aparţin lui Kunichika, Yoshitoshi si Chikanobu. În expoziţie vor fi expuse şi stampe shin hanga, realizate de marii artişti ai timpului: Ohara Koson, Kasamatsu şi Natori Shunsen.

Stampa japoneză, realizată de către artişti în vechea tehnică a xilogravurii, ca o alternativă ieftină la pictură, face arta ukiyo-e disponibilă pentru toată lumea. La sfârşitul secolului al XIX-lea, tehnica tradiţională a xilogravurii a fost înlocuită de tehnicile apusene de gravură dar şi de apariţia fotografiei.
Pentru perioada Edo, temele predilecte ale artiştilor erau în special aspecte agreabile ale vieţii capitalei: portrete de actori kabuki, de curtezane, de luptători sumo, teme erotice. La începutul secolului XX, arta japoneză se afla sub influenţa artei europene, occidentale, dar subiectele principale erau inspirate în continuare de vechile stampe: femeile frumoase, portretele de actori, peisajele sau florile şi animalele.

„Expoziţia va fi insoţită de un catalog, conceput în spiritul vechilor caiete de stampe japoneze” – Ioan Colta, curator.

http://www.museumarad.ro

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum