Istorie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Istorie
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» rez isto jud 2014
Expoziţia de etnografie OUĂ DE PAŞTI DIN BUCOVINA EmptySam Mar 08, 2014 8:31 am Scris de Admin

» Oli isto locala 2014
Expoziţia de etnografie OUĂ DE PAŞTI DIN BUCOVINA EmptyMar Ian 28, 2014 8:41 am Scris de dana29

» Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie
Expoziţia de etnografie OUĂ DE PAŞTI DIN BUCOVINA EmptyMar Ian 14, 2014 10:34 am Scris de ada.stoenescu

» Concursuri diverse
Expoziţia de etnografie OUĂ DE PAŞTI DIN BUCOVINA EmptyDum Mai 12, 2013 4:28 am Scris de george_necsa

» Oli isto faza jud 2013
Expoziţia de etnografie OUĂ DE PAŞTI DIN BUCOVINA EmptyMier Apr 10, 2013 1:51 pm Scris de george_necsa

» Olimpiada locala si judeteana
Expoziţia de etnografie OUĂ DE PAŞTI DIN BUCOVINA EmptyDum Ian 20, 2013 11:36 am Scris de dana29

» SUNT OBIECT DE MUZEU, CAUT VIZITATOR! ...LA ARAD
Expoziţia de etnografie OUĂ DE PAŞTI DIN BUCOVINA EmptyJoi Sept 27, 2012 7:01 am Scris de ada.stoenescu

» Va invitam sa vizitati si magazinul de suveniruri deschis la Complexul Muzeal Arad
Expoziţia de etnografie OUĂ DE PAŞTI DIN BUCOVINA EmptyMar Sept 25, 2012 2:36 am Scris de ada.stoenescu

» Anunt important pentru cadrele didactice
Expoziţia de etnografie OUĂ DE PAŞTI DIN BUCOVINA EmptyMar Sept 25, 2012 2:03 am Scris de ada.stoenescu

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 25, Sam Mar 19, 2011 12:12 pm
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Expoziţia de etnografie OUĂ DE PAŞTI DIN BUCOVINA

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

ada.stoenescu

ada.stoenescu

Muzeul de Artă Arad (str. Gh. Popa 2-4, et. 2)
Vernisaj: marţi, 27 martie, ora 17.00

Ateliere pentru grădiniţe, şcoli:
Miercuri, 28 martie – vineri, 30 martie: orele 09.00-13.00

Familiile cu copiii pot participa la demonstrații de încodeiat ouă la Atrium Mall: Sâmbătă, 31 martie–Duminică, 1 aprilie

Complexul Muzeal Arad şi Muzeul Arta Lemnului Câmpulung Moldovenesc organizează expoziţia de etnografie OUĂ DE PAŞTI DIN BUCOVINA. Vernisajul expoziţiei va avea loc la Muzeul de Artă Arad (str. Gh. Popa 2-4, et. 2), marţi, 27 martie, ora 17.00. Sunt invitaţi meşteri populari, cadre didactice, elevi şi toţi cei ce îndrăgesc arta populară tradiţională românească. Prezintă: Sorin Sabău şi Gabriel Hălmăgean – etnografi la Complexul Muzeal Arad. Invitaţi: Dumitru Rusan - Muzeul Arta Lemnului Câmpulung Moldovenesc şi Georgeta Mihale – creatoare populară.

Expoziţia reuneşte icoane pe sticlă şi obiecte de etnografie legate de tradiţia Sărbătorilor Pascale. Sunt expuse ouă încondeiate cu motive vechi de Bucovina, aranjate pe simboluri şi unelte folosite de meşteri, toate obiecte din colecţia de etnografie a Muzeului Arta Lemnului Câmpulung Moldovenesc. În expoziţie pot fi admirate şi ouă încondeiate din colecţia unor meşteri populari bucovineni, cunoscuţi arădenilor de la târgurile organizate anual de muzeu. Anul acesta publicul poate achiziţiona ouă încondeiate de creatorii populari chiar din expoziţia deschisă la Muzeul de Artă, de marţi până duminică între orele 9.00-17.00.


Adelina Stoenescu
Departamentul de Relaţii Publice a
Complexului Muzeal Arad
[right]

http://www.museumarad.ro

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum