Istorie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Istorie
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» rez isto jud 2014
Expozitie MINERITUL AURIFER. ÎNDELETNICIRE MILENARĂ ÎN TRANSILVANIA EmptySam Mar 08, 2014 8:31 am Scris de Admin

» Oli isto locala 2014
Expozitie MINERITUL AURIFER. ÎNDELETNICIRE MILENARĂ ÎN TRANSILVANIA EmptyMar Ian 28, 2014 8:41 am Scris de dana29

» Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie
Expozitie MINERITUL AURIFER. ÎNDELETNICIRE MILENARĂ ÎN TRANSILVANIA EmptyMar Ian 14, 2014 10:34 am Scris de ada.stoenescu

» Concursuri diverse
Expozitie MINERITUL AURIFER. ÎNDELETNICIRE MILENARĂ ÎN TRANSILVANIA EmptyDum Mai 12, 2013 4:28 am Scris de george_necsa

» Oli isto faza jud 2013
Expozitie MINERITUL AURIFER. ÎNDELETNICIRE MILENARĂ ÎN TRANSILVANIA EmptyMier Apr 10, 2013 1:51 pm Scris de george_necsa

» Olimpiada locala si judeteana
Expozitie MINERITUL AURIFER. ÎNDELETNICIRE MILENARĂ ÎN TRANSILVANIA EmptyDum Ian 20, 2013 11:36 am Scris de dana29

» SUNT OBIECT DE MUZEU, CAUT VIZITATOR! ...LA ARAD
Expozitie MINERITUL AURIFER. ÎNDELETNICIRE MILENARĂ ÎN TRANSILVANIA EmptyJoi Sept 27, 2012 7:01 am Scris de ada.stoenescu

» Va invitam sa vizitati si magazinul de suveniruri deschis la Complexul Muzeal Arad
Expozitie MINERITUL AURIFER. ÎNDELETNICIRE MILENARĂ ÎN TRANSILVANIA EmptyMar Sept 25, 2012 2:36 am Scris de ada.stoenescu

» Anunt important pentru cadrele didactice
Expozitie MINERITUL AURIFER. ÎNDELETNICIRE MILENARĂ ÎN TRANSILVANIA EmptyMar Sept 25, 2012 2:03 am Scris de ada.stoenescu

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 25, Sam Mar 19, 2011 12:12 pm
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Expozitie MINERITUL AURIFER. ÎNDELETNICIRE MILENARĂ ÎN TRANSILVANIA

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

ada.stoenescu

ada.stoenescu

Expozitia Stiintele Naturii/Palatul Cultural (Piaţa George Enescu 1)
14 mai – 31 octombrie 2001
Marţi – Duminică: 09.00-17.00

Curator: drd. Angela Ţigan
Parteneri: Deutsches Bergbau-Museum Bochum (Germania), Arhivele Naţionale ale României, Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia, Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane Deva, Muzeul Aurului Brad, Primăria Oraşului Brad, colecţionari particulari.

Actuala expoziţie reia şi continuă tema unei cuprinzătoare activităţi de cercetare, iniţiată în anul 1997, prin expoziţia Argint şi sare în Transilvania, proiect care, graţie sprijinului financiar din partea Împuternicitului Guvernului Federal German pentru Probleme ale Culturii şi Mediilor, şi-a propus să analizeze aspectele istorice ale mineritului în Transilvania.
„Cadrilaterul aurifer” cuprins între Deva, Zlatna, Baia de Arieş şi Căraciu, este unul dintre cele mai importante bazine aurifere din Europa. Foarte importante pentru economia regiunii au fost exploatările de la Brad, Baia de Arieş, Băiţa şi Baia de Criş cu bogate zăcăminte de aur, argint, plumb şi cupru.
Fotografiile majoritatea istorice, expuse cu acest prilej, sunt mărturie a activităţii miniere din Transilvania, a importanţei economice dar şi culturale a unei indeletniciri milenare. Valoarea istorică şi documentară a expoziţiei este completată de obiecte care au fost utilizate la lucru în mină, acestea aparţinând muzeelor partenere şi unor colecţionari particulari.
Aurul de la Brad
Exploatarea minieră de la Brad, în apropiere de Deva, îşi are originile în epoca romană. În anii 1840, s-a intensificat exploatarea minereului metalifer şi a cărbunelui brun, sub patronajul sindicatului Cei 12 Apostoli din Ruda, preluată după 1884 de societatea minieră pe acţiuni Harkort'sche Bergwerke und Chemischen Fabriken zu Schwelm und Harkorten, Aktiengesellschaft zu Gotha. Prin extinderea sistematică a reţelei de galerii şi în câmpurile aurifere învecinate din Barza, Ruda, Musariu şi Valea Morii, societatea germană a întreprins mari investiţii financiare în zona Brad, transformând exploatarea aurului într-o afacere profitabilă, până în anii Primului Război Mondial. La Gura Barza s-a înfiinţat cea mai modernă instalaţie de prelucrare a minereului din lume. După Primul Război Mondial, societatea Mica, a preluat activitatea minieră.
Exploatarea aurului la Brad se încheia în anul 2006.

http://www.museumarad.ro

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum