Istorie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Istorie
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» rez isto jud 2014
Simpozion la Complexul Muzeal Arad dedicat Unirii Principatelor EmptySam Mar 08, 2014 8:31 am Scris de Admin

» Oli isto locala 2014
Simpozion la Complexul Muzeal Arad dedicat Unirii Principatelor EmptyMar Ian 28, 2014 8:41 am Scris de dana29

» Sarbatoreste Unirea Principatelor Romane la MUZEU! Vizite si ateliere in perioada 22-24 ianuarie
Simpozion la Complexul Muzeal Arad dedicat Unirii Principatelor EmptyMar Ian 14, 2014 10:34 am Scris de ada.stoenescu

» Concursuri diverse
Simpozion la Complexul Muzeal Arad dedicat Unirii Principatelor EmptyDum Mai 12, 2013 4:28 am Scris de george_necsa

» Oli isto faza jud 2013
Simpozion la Complexul Muzeal Arad dedicat Unirii Principatelor EmptyMier Apr 10, 2013 1:51 pm Scris de george_necsa

» Olimpiada locala si judeteana
Simpozion la Complexul Muzeal Arad dedicat Unirii Principatelor EmptyDum Ian 20, 2013 11:36 am Scris de dana29

» SUNT OBIECT DE MUZEU, CAUT VIZITATOR! ...LA ARAD
Simpozion la Complexul Muzeal Arad dedicat Unirii Principatelor EmptyJoi Sept 27, 2012 7:01 am Scris de ada.stoenescu

» Va invitam sa vizitati si magazinul de suveniruri deschis la Complexul Muzeal Arad
Simpozion la Complexul Muzeal Arad dedicat Unirii Principatelor EmptyMar Sept 25, 2012 2:36 am Scris de ada.stoenescu

» Anunt important pentru cadrele didactice
Simpozion la Complexul Muzeal Arad dedicat Unirii Principatelor EmptyMar Sept 25, 2012 2:03 am Scris de ada.stoenescu

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 25, Sam Mar 19, 2011 12:12 pm
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Simpozion la Complexul Muzeal Arad dedicat Unirii Principatelor

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

ada.stoenescu

ada.stoenescu

Complexul Muzeal Arad, Expoziţia Permanentă Istorie
(Palatul Cultural, Piaţa G. Enescu 1)
Vineri, 22 ianuarie 2010, ora 12.00

În cadrul manifestărilor va fi evocată personalitatea domnitorului Alexandru Ioan Cuza, în jurul căruia a fost creat statul naţional român modern începând cu 24 ianuarie 1859. Despre primul domn al statului român vor vorbi drd. Eugeniu Criste (directorul Arhivelor Naţionale – Direcţia Judeţeană Arad) şi muzeografii arădeni dr. Augustin Mureşan (Şef Secţie Istorie), dr. Bogdan Ivaşcu şi Virgil Şerban. Asociaţia „Pro Basarabia şi Bucovina” este reprezentată de scriitoarea Lucilia Dinescu. Invitaţii simpozionului sunt elevii Liceului Pedagogic „Dimitrie Ţichindeal”, coordonaţi de profesorul Doru Bogdan.
La eveniment sunt invitaţi în primul rând cadrele didactice, elevii, reprezentanţii mass-mediei, precum şi toţi cei interesaţi de istoria locală şi naţională.
Program:
Moderator: dr. Augustin Mureşan (Complexul Muzeal Arad)
Virgil Şerban,
Idealul Unirii în istoria românilor

Eugeniu Criste,
Alexandru Ioan Cuza – creatorul statului român modern

Bogdan Ivaşcu,
Reformele lui Cuza

Augustin Mureşan,
Obiecte din Colecţia muzeului arădean, legate de Unirea Principatelor

Lucilia Dinescu,
Monstruoasa coaliţie pregăteşte abdicarea domnitorului Alexandru Ioan Cuza

Lucilia Dinescu,
Piatra de mormânt a domnitorului Alexandru Ioan Cuza

Doru Bogdan,
Titlu rezervat


21 ianuarie 2010

Stoenescu Adelina,
Departamentul de Relaţii Publice a
Complexului Muzeal Arad
Office: +40 257 281 847
pr@museumarad.ro
www.museumarad.ro

Complexul Muzeal Arad
este membru fondator al
Retelei Nationale a Muzeelor din Romania
www.muzee.org

http://www.museumarad.ro

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum